Srovnání sportovních materiálů: Polyester vs. bavlna
Výběr sportovního materiálu může zásadně ovlivnit vaše pohodlí, výkon, ale také celkovou životnost vašeho oblečení. Mezi nejoblíbenější volby, když přijde na sportovní oblečení, patří tradičně polyester a bavlna. Přímo se tak nabízí otázka, který z těchto materiálů je vhodnější. Na tu ale samozřejmě neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž, jak plánujete oblečené používat a jaké jsou vaše hlavní preference.
Měkkost a odvod přebytečné vlhkosti
U sportovního oblečení je skutečně důležité to, jak se v něm cítíte. Ať už se chystáte na maraton, nebo na protažení po náročném pracovním dni, polyester a bavlna vám nabídnou dvě různé zkušenosti.
Měkkost a prodyšnost
Svou oblibu si bavlna získala zejména pro svou přirozenou měkkost a prodyšnost. Přírodní vlákna bavlny umožňují dobrou cirkulaci vzduchu mezi tělem a oblečením, což pomáhá zabraňovat přehřívání těla ve vysokém výkonu nebo teplém počasí. V bavlně se tak méně potíte, a tak představuje ideální volbu pro méně až středně náročné cvičení.
Při intenzivním výkonu totiž má bavlna tendenci pot nasáknout, a tak přirozeně bavlna těžkne a po čase je tak nutné si oblečení převléknout. Bavlněné oblečení se příliš nehodí pro přiléhavé střihy a je třeba počítat s tím, že tato tkanina déle schne. Bavlna je také dobrou volbou pro všechny s citlivější pletí, protože zpravidla nepůsobí podráždění nebo alergické reakce.
Lehkost a dobrý odvod vlhkosti
Polyester by na trh původně uveden jako syntetická náhrada hedvábí. Je proto přirozeně velmi lehký a jemný. Jeho nezpochybnitelnou výhodou je především to, že velmi rychle schne. Nemá takovou absorpční schopnost jako bavlna, a tak vás při vyšším výkonu netíží a v zimě vás spíše udrží v teple. Pot je navíc polyesterem odváděn od těla, což je další faktor, který přispívá nejen k teplotnímu komfortu.
Tato umělá tkanina ovšem příliš nevyniká prodyšností, má přirozeně hustší strukturu, což omezuje možnosti proudění vzduchu. Je tak dost možné, že se v polyesteru zapotíte více než v bavlně. Avšak díky technickému pokroku se setkáte i s polyesterovými tkaninami, které jsou v tomto ohledu poměrně vyladěné.
Odolnost
Všichni ti, kteří pravidelně prohání své sportovní oblečení, řeší také jeho životnost a odolnost. Tato vlastnost proto závisí zejména na tom, jak je tkanina odolná vůči mechanickému poškození, ale také na tom, jak tkanina zvládá časté praní.
Náchylnost bavlny
Kvalitní bavlněná tkanina patří mezi materiály, které jsou jen velmi málo náchylné k roztržení. Jejich slabina však tkví v náchylnosti při praní. Při vysokých teplotách se totiž může bavlna srazit a při opakovaném praní také dochází k blednutí barev. Podobně může na bavlnu působit také sluneční svit a agresivní pot. Pokud bavlnu po praní nenecháte zcela vyschnout, může tato látka poskytnout živnou půdu pro vznik plísní nebo nepříjemného zápachu.
Ačkoliv bavlněné oblečení představuje velmi pohodlnou variantu, ve srovnání s polyesterovými tkaninami má obecně kratší životnost zejména v oblasti náročných sportovních aktivit.
Odolnost polyesteru
Polyester byl navržen tak, aby vynikal svou trvanlivostí. Dobře tak drží svůj tvar, ale také barvu, která zůstává i po četném praní znatelně živější než u bavlněného oblečení. Polyester je odolný proti teplu, ale také proti natahování, smršťování i mačkání, takže obstojí i při náročném tréninkovém procesu.
Počítat můžete i s odolností proti oděru, která je žádaná zejména v případě, že jste zvyklí na vysokou výkonovou frekvenci. Díky rychleschnoucím vlastnostem zabraňuje polyester hromadění potu a vlhkosti, které mohou působit negativně na celkovou životnost tkaniny.
Vliv prostředí
Mimo základní vlastnosti tkanin se na jejich životnosti podepisují i faktory jako prostředí. Obě dvě látky reagují odlišně na vlhkost, teplotní změny, ale také na UV záření. Pokud vystavíte bavlnu nadměrnému UV záření, bude určitě své vlastnosti ztrácet rychleji než polyester. Polyester je oproti tomu možné ošetřit pomocí speciální povrchové úpravy. Tato tkanina tak může být odolnější vůči UV záření a hodí se více pro outdoorové sporty.
Funkčnost v náročných podmínkách
Od svého sportovního oblečení chceme především výkon. Sportovci tak hledají tkaniny, které si své vlastnosti zachovávají i při vysoké výkonnostní frekvenci. Každý nový kousek oblečení na sport je samozřejmě také klíčové vyzkoušet, abyste získali přehled o tom, jak se materiál bude chovat v ostrém zápřahu.
Nízká zátěž
Pro nízkou zátěž nebo třeba předzápasovou rozcvičku je oblíbenou volbou bavlna. Bavlna vám totiž poskytne dostatečný komfort, ale hodit se vám bude také, pokud se rozhodnete zajít si na jógu nebo podobné cvičení. Nevýhodou bavlny je, že poměrně snadno a ochotně absorbuje pot, avšak při cvičeních v nízké intenzitě pot nepatří mezi vaše nejhlavnější nepřátele.
Vysoká zátěž
Pro tréninky ve vysoké intenzitě nebo pro ostré zápasy se více hodí oblečení z polyesterového vlákna. Díky rychlému schnutí a odvodu potu od těla, udrží polyester tělo v suchu a dres vás zbytečně netíží kvůli nasáklému potu. Tyto tkaniny jsou odolné při praní, ale také vůči mechanickému poškození. Navíc může být ošetřena antimikrobiálním přípravkem, který může pomoci s potlačováním zápachu.
Antibakteriální úprava
Některé tkaniny se chlubí mikrobiální úpravou, která by měla pomáhat potlačovat růst mikroorganismů, jako jsou houby, plísně nebo bakterie. Ve sportovním oblečení se na tkaniny jako polyester aplikují právě takové úpravy, aby zabránily hromadění bakterií způsobených potem. Takto upravená tkanina by měla rovněž bránit nežádoucímu zápachu.
Udržitelnost
Spotřebitelé si stále více a více uvědomují dopad svých rozhodnutí na životní prostředí. Bavlna se sice všeobecně považuje za více udržitelnou tkaninu, nemusí tomu však na první pohled tak být. I polyester je tkaninou, kterou lze recyklovat.
Snadný rozklad bavlny
Bavlna je přírodní obnovitelné vlákno, které představuje s ohledem na udržitelnost velmi oblíbenou variantu. Je však nutné brát v potaz i to, že pěstování bavlny je náročné na spotřebu vody a použití pesticidů pro ochranu před škůdci.
Bavlna sice patří mezi snadno odbouratelné materiály, ale postupy užívané při jejím pěstování a zpracování vyvolávají pochybnosti o její skutečné šetrnosti k životnímu prostředí. Z těchto důvodů spotřebitelé stále častěji hledají výrobky, které obsahují organickou bavlnu.
Energetická náročnost polyesteru
U polyesteru je jednou z hlavních nevýhod jeho výroba, která je energeticky náročným procesem. Tento proces je závislý na fosilních palivech a je zdrojem emisí skleníkových plynů. Polyester je však tkaninou, která je velmi odolná, a tak můžete při nezměněných vlastnostech sloužit déle než bavlna. Některé značky také v rámci zájmu o ekologičnost přistoupily k tomu, že do svých výrobků ve stanovených kvótách přidávají recyklovaný polyester.
Organická bavlna a recyklovaný polyester
Pokud jste se rozhodli pro udržitelné sportovní oblečení, rozhodně máte z čeho vybírat. Na trhu je k dostání celá řada oblečení z organické bavlny, ala také oblečení z recyklovaného polyesteru. Mnoho renomovaných značek dokonce tyto dvě tkaniny slučuje do jedné směsi, což sportovcům pomáhá najít kompromis mezi udržitelností a funkčností.
Správný materiál pro správnou příležitost
Polyester a bavlna mají svá pro a proti. Měli byste proto zvážit své preference využití sportovního oblečení. Pro aktivity s nízkou intenzitou pohybu volte bavlnu, která je měkká a prodyšná. Při tomto typu cvičení totiž chcete být sami sebou v měkoučkém oblečení.
Na druhou stranu pro náročný zápřah budete muset pravděpodobně sáhnout po oblečení z polyesteru. Ten by vás měl udržet v chladu, suchu a pohodlí i v náročnějších podmínkách. Polyester je navíc možné používat opakovaně v rámci recyklace. Finální slovo při výběru nejvhodnější tkaniny však budete mít nakonec vy.