Výběr termooblečení pro fotbalisty: Co potřebujete pro zimní zápasy?
Teploty klesají k nule, fouká nepříjemný mrazivý vítr a očekávají se sněhové srážky. Za chladného počasí je pro hráče skutečně důležité zůstat v dostatečném tepelném komfortu. Vhodně zvolené oblečení může podpořit výkon hráčů, ale také předejít jejich případným zraněním. Nejlepší způsob, jak se do boje s chladem pustit, je rozhodně správná volba termoprádla a jeho vhodné vrstvení. Kvalitní termoprádlo dokáže hráče udržet v optimální provozní teplotě bez přehřívání, a navíc ještě bude dobře odvádět vlhkost, takže hráči zůstanou v suchu.
Výhody nošení termooblečení
Mimo svou hlavní funkci – udržet vás v teple – přináší termoprádlo celou řadu dalších výhod. Podívejte se, jak může termoprádlo posunout vaše zimní zápasy na zcela nový level.
Pohodlný pohyb v chladném počasí
Jak již bylo zmíněno, hlavní předností termoprádla je pohodlí, které vám dokáže poskytnout při sportovním výkonu v chladném počasí. Termoprádlo pomáhá s efektivní termoregulací a stará se tak o váš tepelný komfort.
Tato vrstva navíc vás zpravidla příliš nezatíží, a tak se nemusíte bát, že by vás třeba omezovala v pohybu. Vy se tak můžete na hřišti zcela soustředit na to hlavní: na hru. Toto oblečení si totiž poradí i výkony ve vysoké intenzitě, jelikož dokáže od těla skvěle odvádět pot. Díky jedinečné kombinaci tepla, pohodlného nošení a neomezeného pohybu se z termoprádla stala must-have součást výbavy každého fotbalisty.
Zdravotní výhody
Pravidelné vystavování holé kůže chladu může vést k různým zdravotním rizikům. Termoprádlo tak funguje jako ochranná vrstva, která chrání vaše tělo před nepříznivým počasím a pomáhá minimalizovat dopady chladu na vaše zdraví. Izolační vrstva, kterou vám termoprádlo poskytuje, snižuje zátěž vašeho kardiovaskulárního systému.
Vaše tělo totiž nemusí vyvíjet tolik energie na udržení stabilní teploty potřebné ke správné funkci organismu. Díky odvodu vlhkosti zabraňuje ochlazování vašeho těla kontaktem s navlhlou částí oděvu, brání tak nepříjemnému prochladnutí.
Svalová opora a lepší regenerace
Pro fotbalisty je klíčovou také tato vlastnost termoprádla. Mnoho modelů pro tento sport je navrženo s ohledem na kompresi. Především kompresní šortky a kompresní legíny byly navrženy pro teplotní komfort svých nositelů, ale také pro podporu svalů. Svaly jsou díky kompresi více prokrvené a snižuje se tak riziko jejich natažení nebo jiného závažného svalového zranění. Kompresní oblečení navíc podporuje regeneraci a snižuje svalovou únavu. Nástup termokompresního oblečení do světa fotbalu patří k jednomu z velkých mezníků v oblasti sportovního oblečení.
Kvalitní základní vrstva – nutnost do chladného počasí
Správně zvolená základní vrstva udržuje tělesnou teplotu a přispívá zásadní měrou k tepelnému komfortu. Tato vrstva by ale měla také kvalitně odvádět nadbytečnou vlhkost a dopřát vašemu tělu dostatek prostoru k pohybu.
Výběr vhodného materiálu
Ještě předtím, než se začnete zajímat o konkrétní typy termoprádla, měli byste mít jasno, po kterém materiálu sáhnete. V současnosti jsou na trhu nejrozšířenější dva typy materiálů – syntetické a přírodní. Syntetiku představuje především polyester, polyamid a elastan, které vynikají zejména v oblasti odvodu vlhkosti od těla. Tyto materiály také rychle schnou, takže brání nežádoucím tepelným ztrátám při výkonu.
Přírodní alternativu představuje merino vlna, která přirozeně dokáže regulovat teplotu, a tak při výkonu nejen izoluje, ale dokáže také mírně chladit. Merino vlna je také přirozeně odolná proti zápachu a je na dotek příjemná, a tak je vhodná i na delší nošení v kuse. Nehodí se však příliš pro intenzivní výkony.
Termooblečení seženete v ultralehkém provedení, které se hodí zejména pro mírnou zimu nebo hráče, kteří sami o sobě dokáží vyprodukovat dostatek tělesného tepla a tlustší vrstva by mohla přispívat k jejich přehřívání.
Univerzální základ představuje střední vrstva, která dobře izoluje v mírném chladu. Pokud se chystáte do skutečně tuhé zimy, budete muset sáhnout po těžkém kalibru. Většinou jej v našich podmínkách využívají pouze hráči, kteří jsou náchylnější na nízké teploty.
Volný nebo kompresní střih
Klíčová je také pružnost vybraného materiálu a volba správné velikosti oděvu. Pro efektivní termoizolaci budete potřebovat oděv, který bude přiléhavý, aby mohl efektivně zachytit tělesnou vlhkost. Zároveň však střih nemůže být příliš těsný, aby vám nebránil v plném rozsahu pohybu. Na trhu se objevují v podstatě tři hlavní alternativy střihů. Mnoho fotbalistů volí například kompresní spodní trenýrky, které zlepšují krevní oběh, pomáhají udržet tělesnou teplotu a zároveň poskytují ochranu proti oděru při pádu nebo skluzu.
Volnější střih nabízí větší pohodlí, ale příliš se nehodí pro intenzivní aktivitu, a tak jej hráči mohou upřednostňovat pro méně náročné aktivity. Nebo jej volí ti, kterým kompresní střih jednoduše nevyhovuje. Třetí variantu představuje hybridní střih, který je kompromisem mezi těsným kompresním prádlem a příliš volným střihem. Hráči tak často volí těsnější kompresní šortky a k nim přidávají volnější tričko s dlouhým rukávem.
Dlouhý, nebo krátký rukáv?
Délka rukávů základní vrstvy má samozřejmě velký vliv na celkový tepelný komfort hráče. Někteří hráči upřednostňují dlouhé rukávy, které udržují teplotu nejen u středu těla, ale také v pažích. Trička s dlouhým rukávem také pomáhají k rovnoměrnému prohřívání celé vrchní části těla.
Termotrička s krátkým rukávem zase nabízí skvělý kompromis mezi prodyšností a tepelnou izolací. Představují první volbu ve dnech, kdy je spíše mírná zima, ale přesto taková zima, která si vyžádá vrstvu navíc. Existují také varianty termotílek, s nimi se však ve fotbalovém prostředí spíše nesetkáte. Vyhledávají je všichni, kteří hledají maximálně volný pohyb v oblasti ramen.
Jak docílit maximálního účinku základní vrstvy?
Pro fotbalisty je však neméně důležitá i vnější izolační vrstva. Týmy tak řeší oblečení zejména pro tréninky, předzápasové rozehřívání, ale také oblečení pro náhradníky, kteří nejsou zrovna v pohybu a sedí na lavičce. Udržení správné teploty je u nich skutečně důležité, jelikož předem nikdy neví, kdy do zápasu zasáhnou, musí tak být neustále v dostatečném teplotním komfortu.
Střední vrstva
Pro dokonalé vrstvení je třeba pečlivě vybrat střední vrstvu. Ta podpoří tepelnou izolaci termoprádla, které máte jako základní vrstvu. Tato vrstva by však neměla citelně navyšovat objem vašeho oblečení, aby nedošlo k omezení vaší pohyblivosti. Hledejte tak lehké mikiny, například fleecové, které dobře izolují a zároveň jsou prodyšné. Dobrou volbou jsou také termomikiny, které mají často i kapuci, takže izolují střed těla, ale i krk a případně i hlavu.
Vnější vrstva
Tato vrstva by měla hráče chránit zejména před kousavými poryvy větru, před deštěm a sněhem. Na rozcvičování jsou také velmi oblíbené lehké, prodyšné a nepromokavé bundy, zatímco střídačky bývají vybaveny těžšími a dlouhými lavicovými kabáty, které jsou většinou péřové a chrání před chladem hráče, kteří se zrovna nepohybují.
Flexibilita
Ideální variantou je, pokud je svrchní oblečení flexibilní s možností adaptace pro každého hráče podle jeho individuálních potřeb. Některé bundy například disponují odnímatelnými částmi, jako jsou například kapuce nebo podšívky, které lze jednoduše pomocí zipu odebrat nebo přidat. Skvělou vychytávkou je také, pokud bundy mají nastavitelné ventilační otvory, které otevírají možnost přizpůsobit si proudění vzduchu vnitřkem bundy nebo kalhot.
Nezapomínejte na praktické doplňky
Pro zimní utkání se hodí soustředit se i na menší detaily, které pomáhají s udržením tepla a tím i koncentrací na samotný zápas. S dokonalou až neprůstřelnou ochranou proti chladu vám pomohou speciální rukavice, termoponožky, ale také čepice a nákrčníky.
Rukavice
Studené ruce se mohou negativně podepsat na schopnosti hráče chytit míč do rukou například během autového vhazování. Proto často na hřištích vídáme hráče, kteří sice nemají základní vrstvu termooblečení s dlouhým rukávem, ale mají rukavice.
Zateplené fotbalové rukavice jsou navrženy speciálně tak, aby poskytovaly teplo, ale často mají také protiskluzovou úpravu. Malým bonusem navíc bývá u některých modelů schopnost komunikace s dotykovými displeji. Pro hráče náchylné k chladu bývá také možnost pořízení rukavic s termovložkou navíc, která poskytuje dodatečnou ochranu vůči chladu.
Termoponožky
Udržet nohy v teple a suchu je pro každého fotbalistu klíčové. Studené a mokré ponožky nebo štulpny mohou vést ke vtíravému pocitu nepohodlí. Specializované termoponožky nebo štulpny jsou navrženy s maximálním ohledem na termoizolaci, ale také na odvod vlhkosti od těla. Mnoho těchto specializovaných modelů také obsahuje speciálně navržené kompresní zóny, pomáhají tak hráčům cítit se svěžeji i během dlouhých a náročných zápasů nebo tréninků.
Pokrývky hlavy a nákrčníky
S těmito doplňky se během zápasů spíše nesetkáte, ale pro náhradníky jsou nepostradatelnou výbavou. Dobře padnoucí čepice i nákrčník poskytují skvělou termoizolaci, ale také ochranu před větrem. Čepice by měla dobře padnout, aby nedocházelo k žádným tepelným ztrátám. Pokud hledáte extra teplé čepice, vybírejte z těch, které mají fleecovou podšívku.
Nepostradatelnou součástí oděvu jsou také nákrčníky nebo kukly, které udržují v teple krk a obličej. Nákrčníky často disponují stahovacími tkaničkami. Můžete si je tak pohodlně nastavit, aby efektivně zakrývaly celý krk.
Nepodceňte chladné počasí
S příchodem zimy je třeba do výbavy každého fotbalisty zařadit správné termoprádlo, které zajistí teplotní komfort a maximální výkony. Každý kousek oblečení se počítá, od základního termokompresního prádla až po rukavice. Díky investici do kvalitního termooblečení budete moci bez obav čelit výzvám, které s sebou zápasy v zimním období přinášejí. Zůstaňte proto v teple na hřišti i u postranní čáry a ovládněte svým výkonem každé hřiště.