Role kompresního oblečení ve sportovní přípravě a regeneraci
Kompresní oblečení si získalo oblibu mezi sportovci všech výkonnostních úrovní i věkových kategorií. Ještě nedávno bylo kompresní oblečení považováno za pouhý módní trend, díky praktickým zkušenostem a vědeckému bádání se ale ukázalo, že jeho přínos může být příznivý při samotném sportovním výkonu, ale i po něm. Kompresní oblečení zlepšuje krevní oběh, snižuje svalovou únavu a může pomoci se zkrácením regenerace.
Kompresní oblečení ve sportovní přípravě
Pokud chcete ve sportovním světě uspět, neobejdete se bez tvrdé dřiny a pravidelného tréninku. To ale neznamená, že byste si k vynikajícím výkonům nemohli pomoci – třeba právě kompresním oblečením, které pomáhá tělu připravit se na vysokou fyzickou zátěž.
Podpora krevního oběhu
Ačkoliv kompresní oblečení přímo nezvyšuje sílu, pomáhá tělu s prokrvováním. Díky zlepšenému krevnímu oběhu se do svalů dostává více okysličené krve. Svaly se tak rychleji aktivují a při rozcvičení dosáhnete dříve správné teploty. Výsledkem je menší svalová únava a také menší bolestivost, což samozřejmě znamená efektivněji využitý čas při tréninku.
Podpora stability a svalů
Nošení kompresního oblečení může přispět ke zlepšení celkového držení těla. Kompresní oblečení poskytuje dostatečnou podporu pro svaly sportovců, kteří jsou zvyklí se pohybovat ve vysoké intenzitě. V této intenzitě dochází ke kmitání svalů a právě kompresní oblečení pomáhá toto kmitání minimalizovat, čímž se podstatně snižuje riziko případného zranění.
Podpora, kterou kompresní oblečení svalům poskytuje, je nedocenitelná zejména také proto, že může díky cílené podpoře některých svalových skupin snížit riziko natažení, podvrtnutí, ale také zánětu šlach. Tuto výhodu oceňují zejména sportovci, kteří v zátěži dělají opakované pohyby.
Regulace teploty
Mnoho kousků kompresního oblečení je navrženo tak, aby podpořilo regulaci teploty za chladného i horkého počasí. Termoregulace je žádoucí pro udržení optimální tělesné teploty během výkonu, což zlepšuje celkový komfort při námaze, a tak je kompresní oblečení ideální base vrstvou v zimních měsících.
Optimálně prohřáté tělo je také méně náchylné k případným zraněním, jako jsou natažení, či natržení svalu. Některé kousky kompresního oblečení mají také propracovaný systém odvodu přebytečné vlhkosti od těla.
Kompresní oblečení v regeneraci
Proces regenerace po výkonu není o nic méně důležitý než výkon samotný. Sportovci, kteří nepodceňují proces regenerace, výrazně snižují pravděpodobnost budoucích zranění. Kompresní oblečení se právě pro zotavení po výkonu stalo oblíbeným pomocníkem, a to díky své schopnosti podporovat krevní oběh. Svaly tak tolik nebolí a vy se budete cítit rychleji odpočatí před dalším výkonem.
Lepší regenerace svalů
Podpora schopnosti regenerace patří mezi nejvýznamnější přínosy kompresního oblečení. Po zátěži se ve svalech objevují mikrotrhlinky, které potřebují čas pro zacelení. Komprese pomáhá snižovat otoky a předchází zánětům, a tak celý proces zotavení urychluje.
Díky rychlejšímu proudění okysličené krve do svalů se tělu daří efektivně a rychle odstraňovat metabolické zplodiny, jako je například kyselina mléčná. Svaly tak po výkonu méně tuhnou a také nejsou tak bolestivé, což umožňuje mimo jiné zkrátit interval mezi tréninky.
Prevence otoků a zánětů
Nošení kompresních oděvů také eliminuje bolest svalů, která se dostavuje den až dva po náročném tréninku. Díky tlaku, který kompresní oblečení vyvíjí na tělo, se totiž ve svalech nedrží přebytečná tekutina a nevytváří se otoky. Tlak kompresního oblečení je přitom navržen s ohledem na správné proudění krve a lymfatických tekutin, a tak dokáže působit protizánětlivě a být efektivní i při léčbě zranění.
Prevence svalové únavy
Pokud potřebujete podpořit své tělo během několikadenní sportovní akce, bude pro vás tou nejvhodnější variantou kompresní oblečení. Mezi jednotlivými tréninky, závody nebo zápasy vám umožní efektivnější regeneraci.
Mnoho sportovců zařazuje nošení kompresního oblečení do své potréninkové nebo pozápasové rutiny nejen do doby těsně po výkonu, ale i v noci. Svaly tak mohou dlouhodobě těžit z efektivnějšího proudění okysličené krve a tím se samozřejmě snižuje doba potřebná k regeneraci mezi výkony.
Výběr kompresního oblečení
Při výběru kompresního oblečení je třeba postupovat nepatrně obezřetněji než při výběru běžných částí oděvu. Měli byste proto mít jasno v tom, k čemu vám má kompresní oblečení sloužit, a znát výhody, které vám může daný typ oblečení nabídnout.
Typy kompresního oblečení
Nabídka kompresního oblečení je poměrně široká, a tak byste si měli ujasnit, který kousek oblečení bude pro váš sport ten nejvhodnější.
- Kompresní legíny a šortky – Využívají je zejména běžci, cyklisté, vzpěrači a hráči týmových sportů.
- Kompresní ponožky a návleky – Ideální pro vytrvalce, běžce na dlouhé tratě, triatlonisty a cyklisty.
- Kompresní svršky, trička a rukávy – Často využívají vzpěrači nebo basketbalisté, jsou ale praktické jako základní vrstva pro kohokoliv.
Střih a materiál
Ačkoliv je kompresní oblečení založeno na tlaku, mělo by sedět pohodlně a nijak neomezovat váš pohyb. Obecně tak platí pravidlo, že si vyberete oblečení ve své běžné velikosti. Pokud zvolíte přiléhavější a těsnější variantu oblečení, můžete čerpat více výhod z komprese. Méně přiléhavější varianta je naopak lepší pro pocit pohodlí.
Kvalitní kompresní oblečení je standardně vyrobeno ze směsi syntetických materiálů. Nejčastěji se pro tyto účely využívá nylon, polyester a elastan. Jedná se o pružné materiály, které mohou celkem snadno odvádět vlhkost. Některé oděvy mají také antibakteriální vlastnosti.
Kdy nosit kompresní oblečení?
Každý sportovec musí sám nejlépe vědět, kdy pro něj budou výhody komprese nejužitečnější. Benefitů kompresního oblečení můžete využívat během intenzivní aktivity, ale také během regenerace. Během sportovního výkonu vám může komprese pomoci zvýšit dobu výdrže, z čehož těží zejména sportovní vytrvalci.
V době několika hodin po tréninku může kompresní oblečení pomoci od nepříjemných otoků a také od bolesti, kterou ve svalech způsobuje hromadění kyseliny mléčné. Někteří sportovci volí často nošení kompresního oblečení na noc, aby pomohli svému tělu efektivněji regenerovat.
Kompresní oblečení na cesty
Výhod kompresního oblečení využívají také lidé, kteří často absolvují delší cesty letadlem. Při delším sezení se totiž zhoršuje krevní oběh, a tak mohou na končetinách vznikat nepříjemné otoky, které v extrémním případě mohou vést k hluboké žilní trombóze. Při dlouhých letech tak nejen sportovci často sahají po kompresních ponožkách nebo návlecích na nohy.
Kompresní oblečení v různých sportech
Kompresní oblečení se stalo nedílnou součástí výbavy sportovců v řadě různých sportů. Nároky se samozřejmě v každém sportu liší v závislosti na převážném typu fyzické aktivity. Ať už hledáte oblečení, které vám pomůže zvýšit výdrž, podpoří vaši stabilitu, či chcete urychlit regeneraci po výkonu, jistě se pro vás najde ten pravý kousek.
Vytrvalostní sporty
Z výhod kompresního oblečení těží zejména sportovní vytrvalci, kteří se věnují běhu na dlouhé vzdálenosti, cyklisté nebo triatlonisté. Běžci využívají především kompresní ponožky, punčochy nebo návleky na lýtka, aby předcházeli otokům a svalovým křečím. Mohou tak podávat optimální výkon i při běhu na dlouhé vzdálenosti.
Z podobných důvodů využívají kompresní oblečení také cyklisté. Punčocháče a ponožky jim pomáhají eliminovat nepříjemné vibrace, které vznikají při šlapání na kole. Triatlonisté často pro zlepšení svého výkonu využívají dokonce celotělové kompresní oblečení.
Týmové sporty
Při týmových sportech, jako je basketbal, volejbal, fotbal nebo ragby, často dochází k rychlým změnám směru pohybu. Tyto sporty se také odehrávají ve vysoké fyzické intenzitě, a tak mohou sportovci být náchylnější ke zranění než v jiných sportech. Sportovní oblečení má mezi těmito sportovci své nenahraditelné místo v oblasti prevence zranění při výkonu, ale také v regeneraci po zápasech.
Fotbalisté využívají při zápasech zejména kompresní šortky, které poskytují potřebnou podporu hamstringům. Kompresní šortky pomáhají jako prevence zranění, ale také nepříjemných křečí.
V basketbalu trpí především klouby, které jsou vystaveny častým nárazům při dopadu. Basketbalisté se tak svůj výkon snaží podpořit pomocí kompresních návleků na ruce i na nohy, které snižují riziko zranění.
Kompresní oblečení je nutnost také pro ragbisty, kteří jsou zvyklí být neustále ve vysoké intenzitě fyzického pohybu. Ragbisté tak celkem běžně používají kompresní šortky a trička, která pomáhají podporovat stehna, boky a tělesné jádro.
Silové sporty
Kompresní oblečení se stalo nedílnou součástí také silových sportů, jako je CrossFit, vzpírání a silový trojboj. Při těchto sportech je totiž nezbytné zajistit stabilizaci svalů a podporu pro klouby. Sportovci při těchto sportech často zvedají vysoké váhy a zejména návleky na nohy a ruce pomáhají předcházet nepříjemným zraněním a zánětům šlach. Významnou roli v těchto sportech hraje kompresní oblečení také v době regenerace.