Jak správně vybrat fotbalovou brankářskou výbavu
Správně vybraná brankářská výbava může pozitivně podpořit výkon každého gólmana, ale také se dokáže postarat o jeho bezpečí. Brankáři totiž musí často absolvovat náročné skoky a zákroky, kterými blokují nebo chytají rychle letící míč, a tak jsou vystaveni daleko většímu riziku zranění než hráči v poli. U výstroje je proto nezbytné zohlednit její kvalitu, ale i pohodlí a míru ochrany. Na co se při výběru zaměřit, abyste vybrali optimální variantu výstroje pro gólmana?
Brankářské rukavice
Klíčovou součástí výstroje jsou zejména brankářské rukavice. Díky vhodně zvolenému páru rukavic může mít brankář lepší kontrolu nad míčem, ale samozřejmě mu poskytnou i oporu pro náročné zákroky rukama. Na první pohled sice všechny rukavice vypadají stejně, ale liší se střihem a mírou opory pro prsty.
Materiál pro maximální grip
Pro dobrý grip je klíčový materiál použitý na dlaně. Velmi oblíbenou volbou je v tomto ohledu zejména latex, který však najdete na rukavicích v různých variantách. Obecně platí, že čím měkčí latex si zvolíte, tím lepší přilnavost rukavice mají. Tvrdší latex na druhou stranu poskytuje vyšší míru odolnosti. Tenčí vrstva latexu je lepší volnou pro kontrolu míče, ale tlustší vrstva zase lépe chrání před nárazy.
Ochrana prstů
Některé rukavice mimo základní míru opory mohou poskytovat rovněž funkci fingersave, která má zabránit ohýbání prstů dozadu. Ačkoliv s touto vychytávkou získáte praktickou ochranu prstů navíc, má to však svou cenu. Zpravidla jsou tyto rukavice méně pružné a můžete mít pocit, že nemáte míč tak pod kontrolou. Některé rukavice však mohou mít možnost tuto funkci odepnout, pokročilé modely dokonce mohou umožnit ochranu odepnout pouze pro některé prsty.
Střih rukavic
Při výběru rukavic byste měli zvolit takové rukavice, které budou dostatečně přiléhavé, ale neměly by být příliš těsné, aby vás nelimitovaly v pohybu. Pozornost byste měli věnovat také typu zapínání na zápěstí. Před nákupem byste si rukavice měli pozorně prozkoušet, abyste předešli možnému diskomfortu.
Brankářský dres a trenýrky
Brankářský dres neznamená pouze stylový outfit, ale je rovněž klíčový pro zajištění pohodlí a ochrany během zápasů i tréninků. Standardně se brankářské dresy vyrábí v kontrastních barvách, aby byl brankář dobře viditelný pro sudího, ale také pro ostatní hráče. Správně vybraný dres navíc může poskytnout dostatečnou oporu při fyzické námaze a je klíčový i pro teplotní komfort při hře.
Materiál a prodyšnost
Výběr materiálu je velmi podobný jako u klasických fotbalových dresů. Gólmani mají ovšem o něco vyšší nároky na teplotní komfort, což je dáno tím, že pravidelně střídají intenzivní pohyb s delšími prostoji. Důraz by měl spočívat především na schopnosti odvádět vlhkost od těla, aby brankář zůstával v suchu a zbytečně neztrácel tělesnou teplotu. Pokud hledáte vysokou prodyšnost, můžete zvolit dres se síťovanými panely. Je možné také volit speciální varianty dresů do teplejšího a do chladnějšího počasí.
Polstrování
Většina brankářů upřednostňuje pro hru dres s dlouhými rukávy, aby zajistili ochranu svým pažím a loktům. Kvalitní polstrování je u dresu nutností, brankář musí být chráněn zejména před dopadem na zem. V případě, že je ochrana nedostatečná, může se brankář podvědomě snažit chránit své tělo před prudkým nárazem na zem, a tak se může snižovat efektivita jeho zákroků. Pokud se pohybujete především na trávě, nebudete pravděpodobně žádnou další přidanou ochranu potřebovat. Na umělé trávě je ale třeba myslet na to, že zde hrozí větší riziko spálení než na klasické trávě.
Střih brankářského dresu
Při výběru je klíčové zaměřit se na pohodlí a funkčnost celého střihu. Dres musí padnout skutečně dokonale a tím pádem umožnit ničím neomezený pohyb. Jen takový dres může vnést jistotu do každého vašeho pohybu a tím také do každého zákroku.
Mimo brankářské triko je třeba vybrat ještě brankářské šortky, které jsou většinou vybaveny vyjímatelnými vycpávkami, a tak si můžete sami zvolit míru opory. Na tréninky většinou brankáři volí brankářské tepláky, někteří v nich dokonce chytají i soutěžní zápasy.
Kopačky pro brankáře
Ačkoliv se na trhu setkáte s kopačkami, které budou označeny jako brankářské, nebude jich příliš. V podstatě se však nejedná o žádný vysoce specializovaný kousek. Při výběru kopaček byste tak měli postupovat především podle svých preferencí a svého pocitu. Především však vybírejte z modelů, které budou mít nízkou hmotnost.
Kopačky podle typu povrchu
Typ podrážky je nejlepší volit podle druhu povrchu, na němž se budete pohybovat, aby vám právě tam kopačky pomohly získat stabilitu. Na dobu celé sezóny budete pro optimální výkon potřebovat minimálně dva páry různých kopaček. Na přírodním travnatém povrchu, který bude v zimě a létě sušší, byste měli používat kopačky na pevný povrch. Mají kratší hroty, a tak se nebudete do trávy příliš bořit. Na podzim a na jaře, kdy jsou hřiště mokřejší, jsou lepší volbou kopačky na měkký povrch, které mají delší hroty a zajišťují tak lepší stabilitu na mokrém terénu. Některé z těchto kopaček mají také odnímatelné kovové hroty.
Zcela jinou obuv musíte volit na umělé povrchy. Boty určené pro tento typ povrchu mají standardně více menších hrotů, které rovnoměrně rozkládají tlak a brání tak podklouznutí.
Střih bot
V této oblasti záleží především na vašich preferencích. Pokud hledáte ultralehkou obuv, která vás nebude limitovat v rozsahu pohybu, měli byste se porozhlédnout mezi kopačkami s nízkým střihem. Takto střižené boty by vám neměly bránit v rychlém pohybu do stran. Neposkytují však žádnou podporu pro kotníky, které jsou namáhány především při doskocích na zem. Kotníky lépe chrání kopačky se středním nebo vyšším střihem, které poskytují kotníkům oporu.
Kopačky byste si měli rozhodně náležitě vyzkoušet, aby vám dokonale padly. V ideálním případě byste si je měli vyzkoušet v zápasových ponožkách nebo štulpnách. Boty musí být dostatečně přiléhavé, ale neměly by vás nikde tlačit.
Zdroj fotografie: Eric Verhoeven/Soccrates/Getty
Nezbytné doplňky pro brankáře
Bez rukavic, vypolstrovaného dresu a kopaček se brankář jednoduše neobejde. Kromě nich se ale mohou hodit i další doplňky, které přispívají nejen ke komfortu gólmana při hře, ale i k lepšímu výkonu.
Láhev na vodu
Většina brankářů mívá poblíž své svatyně lahev s vodou. Jednak proto, že při zápase mohou dostat žízeň, jednak proto, že mají pro lahev čistě praktické využití. V době parného letního počasí totiž můžete potřebovat navlhčit latex na rukavicích, abyste je udrželi v mírné vlhkosti a udrželi tak jejich ideální přilnavost. Za sychravých dnů vám může lahev posloužit k tomu, abyste si rukavice nebo kopačky opláchli od nepříjemného bláta.
Ručník
Do seznamu must have každého brankáře se dostaly také ručníky. V podstatě by vám měl stačit jakýkoliv jemný ručník bez žmolků. Ručník uvítáte zejména v blátě a intenzivním dešti, kdy si budete potřebovat rukavice otírat, jak jen to bude možné. Jen tak se vám podaří míč udržet pod kontrolou a nevyklouzne vám. I když vám bude stačit jakýkoliv jemný ručník, můžete sehnat i specializované ručníky v praktických závěsných sáčcích.
Štulpny a holenní chrániče
Tyto dva doplňky jsou nezbytnou součástí brankářské výbavy. Nošení holenních chráničů je navíc nezbytné pro to, aby hráč mohl nastoupit do utkání. Vzhledem k tomu, že není stanoven jejich minimální rozměr, je i zde prostor pro maximální odlehčení celé výstroje. Je třeba však myslet i na to, že brankáři se často vrhají pod nohy útočníků, a tak mohou být potenciálně více ohroženi případným zraněním. Někteří brankáři preferují prodloužené chrániče s ochranou kotníku, ty jsou však v současné době spíše na ústupu.
Zdroj fotografie: Ondřej Pastor / fcviktoria.cz
Ať vám nic neproklouzne mezi prsty
Výběr brankářské výbavy je více než jen otázkou stylu. Klíčové je zejména pohodlí, funkčnost, ale také míra ochrany, kterou výbava brankáři poskytuje. Při výběru se nezapomeňte zaměřit na kvalitní materiál, ale i na pohodlný a přiléhavý střih, který vás nebude omezovat v pohybu. Jen tak se můžete vybavit tak, aby podal optimální výkon a byl dobře chráněn před zraněním i nepřízní počasí.