Jak se liší dresy pro zimní a letní sezónu?

Ne v každém sportu je možné využívat jednoho typu oblečení po celou sezónu. To platí především u venkovních sportů, kde jsou sportovci vystaveni různým povětrnostním podmínkám a teplotním výkyvům. Správně zvolený dres je tak pro hráče důležitý pro udržení pohodlí a tepelného komfortu. Aby se hráči mohli soustředit jen na hru a svůj sportovní výkon, je třeba být připraven na různé varianty počasí. Jak se liší dresy pro zimní a letní sezónu, jaké materiály jsou vhodnější do teplejšího počasí a jaké do chladnějšího?

Letní dresy: Lehkost a prodyšnost

Fyzická zátěž v teplých letních dnech zvyšuje nároky na regulaci tělesné teploty a odvod potu od těla. Jen tak můžete v těchto podmínkách zabránit zbytečnému přehřívání. Dresy pro letní zápasy jsou proto navrženy tak, aby dokázaly spolehlivě ochlazovat a zároveň byly velmi lehké. 

Materiály pro letní dresy

Nejlepší volbou pro letní dresy jsou ultralehké syntetické tkaniny, které podporují cirkulaci vzduchu a spolehlivě odvádějí od těla přebytečnou vlhkost. Na trhu je k dostání mnoho variant syntetických tkanin, ale nejpoužívanější jsou tyto tři:

  • Micro mesh polyester je tkanina, která se díky své síťovinové struktuře vyznačuje mimořádnou prodyšností a dokáže také dobře odvádět vlhkost od těla. Tato tkanina je také velmi lehká a odolná.
  • Recyklovaný polyester s úpravou pro odvod vlhkosti je populární syntetická tkanina, která je vyráběna s ohledem na životní prostředí z recyklovaných polyesterových vláken. Dresy vyrobené z této tkaniny jsou výborné pro odvod přebytečné vlhkosti od těla. 
  • Mikrovlákno je vyrobeno většinou v kombinaci polyesteru, polyamidu s dalšími syntetickými materiály, jako je například elastan. Hlavní předností těchto tkanin je, že z nich vytvořené tkaniny jsou lehké, pružné a na dotyk příjemné.

Některé profesionální soupravy využívají také moderních technologií, jako jsou speciálně vyřezané ventilační otvory, které jsou umístěny v klíčových zónách, kde hrozí pocení.

Klíčové vlastnosti 

Při výběru dresů do horkého počasí je třeba zohlednit především čtyři hlavní vlastnosti. Jednak je důležité, aby dresy rychle schnuly – poradí si tak s potem i dešťovými přeháňkami. Dále je klíčová jejich prodyšnost, aby se zabránilo nežádoucímu přehřívání. Moderní dresy také často disponují UV ochranou, která chrání sportovce před slunečním zářením. Rozhodně je také nutné, aby střih dresu byl přiléhavý a zároveň pohodlný. 

Personalizace

Při výběru dresů na léto je dobré myslet na to, že v létě jsou výhodnější světlejší barvy jako bílá, světle modrá nebo další pastelové odstíny. Tyto barvy nepohlcují tolik slunečního světla jako jiné odstíny. 

Samozřejmě je také nutné myslet na to, že dresy budete chtít graficky upravit, aby zapadly do vizuální identity vašeho klubu. Pro tyto účely se na letní dresy hodí zejména využití sublimačního tisku, který látce nepřidává nežádoucí váhu a zároveň neovlivňuje její prodyšnost. 

Zimní dresy: Izolace a ochrana

Zimní příprava, ale i zápasy přinášejí sportovcům další výzvy. V chladnějších měsících je proto nutné překonávat chlad, vítr, déšť nebo dokonce sníh. Hráči potřebují výbavu, která je udrží v teple a suchu. Pohyb v chladném počasí tak bude pro hráče pohodlnější a můžete také předejít zraněním.

Materiály proti chladu

Zimní sportovní oblečení je vyráběno z pevnějších a silnějších tkanin, které dokáží dobře odvádět vlhkost a zároveň podporují přirozenou termoregulaci. Mnoho fotbalových a ragbyových týmů využívá speciální zimní sady s integrovanou podšívkou nebo dresy s dlouhým rukávem. Mezi nejčastější materiály pro zimní sportovní oblečení patří tyto:

  • Polyesterová kartáčovaná příze – tato příze je díky načesávání měkčí a příjemnější na omak. Plní poměrně dobře termoregulační funkci, protože díky jemnému chmýří dokáže dobře zachytit a uzamknout vzduch. Vytváří tak přirozenou tepelně izolační vrstvu i v chladnějším počasí. 
  • Polyspandexový úplet s fleecem patří mezi sportovci k oblíbeným tkaninám, jelikož má velmi dobré termoizolační vlastnosti a zároveň si zachovává celkem malý objem. 
  • Dvojitý strečový úplet patří mezi základní tkaniny pro výrobu funkčního prádla. Díky spojení dvou vrstev tkaniny do jedné vyniká tento materiál větší pevností a odolností. V kombinaci se strečovými vlákny, jako je například spandex, získává tento úplet také pružnost, a ještě větší odolnost. Tyto strečové tkaniny také často mívají dobře vyřešený odvod vlhkosti od těla.

Klíčové vlastnosti

Ani v zimě nechce být žádný sportovec limitován zbytečným objemem navíc, který může přinést vrstvení teplejšího oblečení. Pro zimní sportovní oblečení je tak klíčové, aby bylo co nejméně prostorově náročné a zároveň nekompromisně plnilo veškeré potřebné funkce. Zásadní roli u tohoto oblečení hraje schopnost izolovat teplo a zároveň efektivně odvádět vlhkost od těla. Při výběru byste také měli věnovat pozornost voděodolnosti a ergonomickému střihu, aby vás oblečení zbytečně neomezovalo v pohybu.

Personalizace

I pro zimní oblečení je velmi oblíbenou technikou grafického designování sublimační tisk, který vydrží i chladnější podmínky, aniž by popraskal. U některých zimních svršků, jako jsou zimní mikiny, kabáty nebo doplňky, se také využívá možnost vyšívaných vzorů nebo sítotisk. Pro zimní soupravy je lepší volit na rozdíl od letních spíše tmavší sytější barvy, které jednak lépe absorbují případný sluneční svit, ale také z praktického hlediska na nich nejsou tolik vidět případné skvrny od bláta nebo vody.

Jak se mění střih a design dresů v závislosti na ročním období?

Pokud pomineme, že velký rozdíl mezi zimní a letní kolekcí dresů dělá použitý materiál, rozdíly najdeme také ve střihu a designu souprav. Dobře zvolený střih dresů pomáhá udržet přirozenou termoregulaci, ale také dopřává přirozený pohyb za každých povětrnostních podmínek.

Střih letních dresů

Hlavním požadavkem na letní soupravy je především lehkost, ventilace a maximální pohyblivost. V létě proto častěji hráči volí užší střihy, které obepínají tělo, ale nijak neomezují v pohybu. Pohyb by tak neměl být ničím omezený a prodyšnost by měla být maximální. Díky úzkému střihu totiž okolní vzduch cirkuluje blízko k tělu a pomáhá s jeho přirozeným ochlazováním. Drtivá většina hráčů v tomto období také volí krátké rukávy. Na soupravách se někdy objevují i větrací panely ze síťoviny integrované do oblasti podpaží, na boky nebo na záda. 

Letní soupravy se samozřejmě nosí bez vrstvení, nebo pouze s minimálním vrstvením. Dres musí proto být lehký a příjemný i při přímém kontaktu s pokožkou. 

Střih zimních dresů

U zimních souprav je hlavní důraz kladen na tepelnou izolaci. Tyto dresy mívají volnější střihy, aby umožňovaly případné vrstvení kompresního nebo funkčního oblečení. Některé kluby mají také zimní úpravu dresů s dlouhým rukávem, nebývá to však pravidlem. Dlouhý rukáv pak mají hráči u základní vrstvy oblečení a dres zůstává standardně s krátkým rukávem. Někteří hráči totiž preferují hraní v krátkém rukávu i v náročnějších podmínkách. Zimní soupravy mívají někdy také dvojité švy, aby oděv poskytoval maximální oporu v náročných podmínkách.

Rozdíly ve vizuálním designu

Vzhled souprav se může v průběhu sezóny měnit, a to nejen z estetických, ale především funkčních důvodů. Letní dresy zpravidla mívají světlejší a jasnější barvy včetně výrazných designových vzorů. Tyto vlastnosti pomáhají dresům lépe odrážet sluneční světlo a zajišťují dobrou viditelnost hráčů na hřišti. Zimní soupravy zpravidla více obsahují tmavší barvy jako námořnická modř, černá nebo tmavě zelená. Tyto barvy naopak dokáží více pohlcovat sluneční svit, a tím také mírně zahřívat svého nositele.  Někdy se u zimních a letních souprav liší také velikost čísel hráčů nebo umístění loga sponzora. 

Volte chytře napříč ročními obdobími

Tepelný komfort hráčů je samozřejmě důležitý, ale rozhodně by se nemělo zapomínat ani na to, že hráči jsou díky správné volbě oblečení chráněni před zraněními. Pojďme si ještě na závěr shrnout pár zlatých pravidel, jak vhodně vybrat sady dresů.

Jak vyzrát na letní dresy

  • Prodyšnost jako hlavní kritérium. Hledejte dresy ze síťovaného polyesteru nebo směsí mikrovláken s integrovanými ventilačními zónami. Abyste zabránili zbytečnému přehřívání při tréninku i zápasu, jsou tyto tkaniny nezbytností.
  • Světlé barvy. Bílá, světle modrá, zelenkavá a obecně pastelové odstíny barev pomáhají odrážet sluneční svit. Jasné barvy také pomohou, aby se vaši hráči na hřišti lépe viděli.
  • Slim-Fit střihy. Slim-Fit dresy jsou nejen ultralehké, ale také pomáhají udržet přirozenou ventilaci kolem těla. V létě byste se měli vyhýbat příliš volným střihům – každý centimetr látky navíc může zachytit více tepla, ale také nasáknout pot a přilepit se k tělu.
  • Testujte. Když podržíte dres proti světlu, měl by propouštět světlo, ale zároveň by vám neměl připadat průhledný.

Jak zůstat v teple

  • Tepelné vlastnosti a možnosti vrstvení. Dresy z dvojitého úpletu, česaných tkanin a směsí fleecu pomáhají při minimální hmotnosti udržet tepelný komfort. Střih dresů by měl být volnější, aby se pod něj bez problému vešly kompresní a funkční vrstvy.
  • Voděodolnost. Pokud víte, že v jistém období sezóny je skutečně velká pravděpodobnost deště, zvažte dresy s povrchovou úpravou DWR, která pomáhá odpuzovat vodu.
  • Dlouhý rukáv. Dlouhé rukávy pomáhají udržovat tepelný komfort, chrání před studeným vzduchem a větrem. Je také důležité myslet na to, aby se při pohybu zbytečně nevytahovaly nahoru.
  • Tmavé barvy. Syté barevné odstíny pohlcují více slunečního světla a lépe skryjí případné nečistoty od bláta. 
  • Reflexní prvky. V případě tréninkových souprav je dobré myslet na to, že pokud trénujete v pozdních odpoledních hodinách, hodí se mít na soupravách reflexní prvky pro lepší bezpečnost a viditelnost.

Tipy a triky

Vítězná mentalita znamená mimo jiné přemýšlet dopředu – nejen nad strategií pro další zápas, ale také nad chytrým budováním materiálního zázemí týmu. Správně zvolená výbava dává vašemu týmu flexibilitu a jistotu, že bude hrát v souladu se svými možnostmi bez ohledu na to, jaké venku panují podmínky.

  • Mnoho profesionálních i amatérských týmů si objednává dvě kompletní sady, které jsou optimalizované na zimu a na léto. Hráči jsou tak vždy v pohodlí bez ohledu na roční období. 
  • Rozhodně se vyplatí investice do tréninkových dresů, které šetří zápasové sady dresů – ty jsou tak připraveny pouze na den zápasu.
  • Nezapomínejte ani na doplňky jako termolegíny, kompresní prádlo, lehké nepromokavé bundy, případně také čepice nebo návleky na paže. 
  • Před nakoupením kompletních sad je určitě vhodné vyzkoušet danou sadu v plné zátěži, abyste věděli, jak se látka chová v plném sprintovém náběhu, ve skoku, ale třeba také ve skluzu v kontaktu s povrchem hřiště.

Nenechte se omezit počasím

Výběr dresů pro aktuální sezónu není jen o tom vybrat dostatečně poutavý design, ale také o tom dopřát vašemu týmu možnost vyniknout svými sportovními výkony. Promyšlená strategie souprav pro sezónu je bezpochyby konkurenční výhoda. Sportovci, kteří se ve svém dresu cítí komfortně, se mohou plně soustředit jen na svůj výkon. Ať už venku panuje palčivé vedro, nebo tuhý mráz, správně zvolený dres vám pomůže vnímat především to hlavní – hru samotnou. Týmy proto plánují celoroční strategie vybavení a oblékání, díky kterým mohou získat výhodu chytrého oblékání. Sportovní výkon začíná přípravou. Vítězství volbou správného dresu!